Jerzy Kulesza

Dzimšanas datums:
06.06.1924
Miršanas datums:
06.08.2016
Apglabāšanas datums:
11.08.2017
Mūža garums:
92
Dienas kopš dzimšanas:
36489
Gadi kopš dzimšanas:
99
Dienas kopš miršanas:
2825
Gadi kopš miršanas:
7
Pirmslaulību (cits) uzvārds:
Jerzy Chmielewski
Kategorijas:
2. Pasaules kara dalībnieks, Aktieris, Dziedātājs, Padomju represiju (genocīda) upuris, Partizāns, Skauts
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Cmentarz Komunalny Północny

Jerzy Kulesza vel Jerzy Chmielewski (ur. 6 czerwca 1924 w Grudziądzu, zm. 6 sierpnia 2017 w Warszawie) – polski śpiewak operowy (baryton), wykonawca piosenki popularnej oraz aktor.

W czasie okupacji niemieckiej działał w polskim podziemiu niepodległościowym. Już jako 16-latek został zaprzysiężony w ramach Szarych Szeregów, pełniąc początkowo funkcję łącznika i kolportera prasy podziemnej. W latach 1941–1944 działał w wywiadzie wojskowo-ekonomicznym na linii kolejowej w ramach placówki Skarżysko-Kamienna, a następnie jako żołnierz w 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej w batalionie por. Kazimierza Załęskiego ps. "Bończa", biorąc udział we wszystkich bitwach stoczonych przez ten oddział.

Po II wojnie światowej podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednocześnie kształcąc swoje zdolności wokalne pod kierunkiem Ady Sari w Krakowie. Następnie kontynuował naukę w Państwowej Wyższej Szkole Operowej w Poznaniu, dokonując w tym czasie również nagrań fonograficznych w ramach piosenki popularnej pod pseudonimem Jerzy Chmielewski w poznańskiej wytwórni płytowej Melodje. W 1949 debiutował na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu, zaś od 1952 występował na scenie Opery Warszawskiej, zyskując uznanie jednego z najlepszych barytonów w powojennej Polsce. Współpracował również w Centralnym Zespołem Artystycznym Związku Harcerstwa Polskiego pod kierownictwem Władysława Skoraczewskiego.

Pomimo sukcesów scenicznych, Jerzy Kulesza był również po II wojnie światowej represjonowany przez aparat bezpieczeństwa, a w 1954 więziony w warszawskim areszcie przy ul. Rakowieckiej.

Filmografia

  • Coś za coś (reż. Agnieszka Holland; 1977)
  • Ile jest życia; odcinek 2: Sprawa wyboru (reż. Zbigniew Kuźmiński; 1976)

Wybrane odznaczenia

  • Krzyż Oficerski Orderdu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Kawalerski Orderdu Odrodzenia Polski,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2014),
  • Krzyż Walecznych,
  • Krzyż Armii Krajowej,
  • Medal Wojska

 

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

    loading...

        Nav saiknes

        Nav norādīti notikumi

        Birkas