Tomasz Wilczyński

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
18.09.1903
Miršanas datums:
05.08.1965
Mūža garums:
61
Dienas kopš dzimšanas:
44065
Gadi kopš dzimšanas:
120
Dienas kopš miršanas:
21463
Gadi kopš miršanas:
58
Kategorijas:
Bīskaps
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Norādīt kapsētu

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Tomasz Wilczyński szkołę podstawową ukończył w Parczewie, a gimnazjum w Lublinie. Po krótkim pobycie w wojsku, w 1920 r. powrócił na studia do Lublina. Jeszcze przed święceniami kapłańskimi uczęszczał na Uniwersytet Gregoriański w Rzymie. 1 sierpnia 1926 r. w Lublinie przyjął święcenia kapłańskie. We Włoszech obronił doktorat z teologii i licencjat z biblistyki.

Działalność

Wilczyński po powrocie do Polski objął stanowisko profesora, a następnie wicedyrektora w lubelskim seminarium. Po wybuchu II wojny światowej objął parafię w Bełżycach. Zajął się tam ochroną kapłanów poszukiwanych przez Niemców. Po zakończeniu wojny ponownie objął stanowisko rektora w seminarium w Lublinie.

12 czerwca 1952 r. mianowano go biskupem pomocniczym diecezji lubelskiej i biskupem tytularnym Polybotus. 29 czerwca 1952 r. otrzymał święcenia biskupie, a 1 grudnia 1956 r. został ordynariuszem diecezji warmińskiej.

Wilczyński ustalił nowy podział administracyjny diecezji warmińskiej. 15 marca 1957 r. erygował Sąd Biskupi Diecezji Warmińskiej. W 1959 r. zwiększył liczbę kanoników kapituły warmińskiej.

Utworzył Instytut Katechetyczny w Gietrzwałdzie. Wspierał wychowawców i wykładowców seminaryjnych w badaniach naukowych i popularyzacji wiedzy teologicznej oraz regionalnej. W 1959 r. z jego inicjatywy założono Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne. Wilczyński przywiązywał dużą uwagę do tworzenia nowych placówek duszpasterskich. Erygował parafie m.in. w Baniach MazurskichBiałej PiskiejDubeninkachGąskachJedwabnieJegłownikuJeziorzeKamieńcuŁukcieOlszewie WęgorzewskimPozezdrzuRadziejachSarnowieStrużynieSzkotowieZąbrowie. Reaktywował też parafie w JarnołtowieKalinowieOsiekuSamborowieSłonecznikuStarych JuchachWęgielsztynieWilamowieWilczętach. Konsekrował kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Korszach.

Zabiegał o zorganizowanie duszpasterstwa dla grekokatolików. Z jego polecenia rozpoczęto odprawianie greckokatolickich Mszy św. m.in. w kościele pw. św. Bartłomieja w Pasłęku, przekazano też grekokatolikom kościół pw. św. Jakuba w Pieniężnie (obecnie Cerkiew pw. św. Michała Archanioła). Walczył na rzecz wolności Kościoła i posługi duszpasterskiej. Wprowadzał posługę parafialną do kaplic szpitalnych.

http://encyklopedia.warmia.mazury.pl/index.php/Tomasz_Wilczy%C5%84ski

Nav pesaistītu vietu

    loading...

        Nav saiknes

        Nav norādīti notikumi

        Birkas