Teodor Bobowski

Ppor. rez. Teodor Bobowski syn Stanisława i Marii z d. Berchiet,

ur. 22 X 1889 w Berlinie.

Uczestnik I wojny światowej i wojny 1918–1921 w 57 pułku piechoty, powstaniec wielkopolski. Tłumacz w misji angielskiej w czasie pobytu Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Handlowiec, następnie urzędnik. Przydział: OK VII. Odznaczony Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych, Odznaką Wojsk Wielkopolskich i Śląską Wstęgą Waleczności. Żonaty z Zofią z Kraszewskich, miał pięcioro dzieci — cztery córki i syna.

 

Avoti: radaopwim.gov.pl

Nav pesaistītu vietu

  loading...

    Nav saiknes

    27.12.1918 | Wybuchło powstanie wielkopolskie

    Powstanie wielkopolskie – powstanie polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Rzeszy Niemieckiej zaistniałe na przełomie lat 1918-1919. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej umacniającej swoją niepodległość.

    Pievieno atmiņas

    14.02.1919 | Rozpoczęła się wojna polsko-bolszewicka

    Wojna polsko-bolszewicka (wojna polsko-sowiecka, wojna polsko-rosyjska 1919-1921, wojna polsko-radziecka) – wojna pomiędzy odrodzoną Rzeczpospolitą a Rosją Radziecką, dążącą do podboju państw europejskich i przekształcenia ich w republiki radzieckie zgodnie z doktryną i deklarowanymi celami politycznymi („rewolucja z zewnątrz”) rosyjskiej partii bolszewików.

    Pievieno atmiņas

    Birkas