Antonina Kawecka

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
16.01.1923
Miršanas datums:
05.10.1996
Mūža garums:
73
Dienas kopš dzimšanas:
36996
Gadi kopš dzimšanas:
101
Dienas kopš miršanas:
10069
Gadi kopš miršanas:
27
Kategorijas:
Dziedātājs, Pedagogs, skolotājs
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Poznań, Junikowo cemetery

Antonina Kawecka (ur. 16 stycznia 1923 w Warszawie, zm. 5 października 1996 w Poznaniu) – polska śpiewaczka (mezzosopran, sopran) i pedagog. Od 1945 śpiewała w Operze Śląskiej, a od 1947 w operze w Poznaniu.

Biografia

Naukę śpiewu rozpoczęła w Tajnym Konserwatorium pod kierunkiem Stanisława Kazuro, Margerity Trombini-Kazuro i Piotra Rytla.

Zadebiutowała w 1943 r. w koncercie zorganizowanym przez Radę Główną Opiekuńczą.

W 1945 r. została zaangażowana do Opery Śląskiej jako mezzosopran. Kontynuowała naukę śpiewu u Adama Didura i Stefana Beliny-Skupiewskiego.

Jej pierwszą partią w Operze Śląskiej była Lola w "Rycerskości wieśniaczej", a kolejnymi: Zofia w "Halce", Jadwiga w "Strasznym dworze", Flora w "Traviacie", Berta w "Cyruliku Sewilskim", Suzuki w "Madame Butterfly", Mercedes w „Carmen”, Amneris w "Aidzie", Santuzza w "Rycerskości wieśniaczej" i tytułowa partia Carmen.

W 1947 r. została zaangażowana w Operze Poznańskiej. Tu po mezzosopranowych rolach Carmen, Amneris i Oldze w „Eugeniuszu Onieginie” – zaśpiewała pierwsze partie sopranowe: Tatianę w „Eugeniuszu Onieginie” i Santuzzę w „Rycerskości wieśniaczej”. Pozostawała pod stała opieką wokalną Józefa Wolińskiego.

Repertuar

W swym repertuarze posiadała ponad 40 partii operowych. Śpiewała między innymi: Aidę, Toscę, Amelię w „Balu maskowym”, Desdemonę w „Otellu”, Elżbietę w „Trubadurze”, Jarosławnę w „Kniaziu Igorze”, Martę w „Nizinach”, Marynę w „Borysie Godunowie”, Giocondę, Elżbietę w „Tannhauserze”, Izoldę, Katarzynę Izmajłową, Halkę, Hrabinę( w „Hrabinie” St. Moniuszki), Agatę w „Wolnym strzelcu”, Magdę Sorel w „Konsulu”.

Nagrania i występy

Dokonała wielu archiwalnych nagrań dla Polskiego Radia. Nagrała kilka płyt. Występowała na wielu scenach operowych i estradach świata, między innymi: w Chinach, byłym ZSRR, Rumunii, na Węgrzech, w Bułgarii, w byłej Jugosławii i Czechosłowacji ( gdzie w Narodnym Divadlo jako pierwsza cudzoziemka wcieliła się w postać Wendulki w „Pocałunku” B.Smetany), w USA ( w Chicago zaśpiewała na polonijnej scenie Madame Butterfly, a w City Center Opera w Nowym Jorku zaśpiewała Aidę oraz dokonała nagrań pieśni Chopina. Moniuszki i Szymanowskiego)

Pedagogika

W 1971 r. rozpoczęła pracę pedagogiczną w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Wychowała kilkudziesięciu absolwentów, z których wielu pozostaje solistami światowych scen operowych i estrad. Wielokrotnie była członkiem jury krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych.

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

    loading...

        Nav saiknes

        Nav norādīti notikumi

        Birkas