Kazimierz Kummer

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
08.03.1934
Miršanas datums:
16.07.1962
Mūža garums:
28
Dienas kopš dzimšanas:
32929
Gadi kopš dzimšanas:
90
Dienas kopš miršanas:
22572
Gadi kopš miršanas:
61
Kategorijas:
Padomju represiju (genocīda) upuris, Rakstnieks, Žurnālists
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Bydgoszcz, Cmentarz Parafialny Parafii pw. św. Wincentego à Paulo

Kazimierz Kummer (ur. 1934, zm. 1962) – polski pisarz i dziennikarz radiowy związany z Bydgoszczą.

Biografia

Urodził sie 8 III 1934 r. w Dąbrówce w powiecie tucholskim. Ojciec Franciszek Kummer był nauczycielem, matka-Anna z domu Meloch-prowadziła dom. W czasie okupacji ojciec znalazł się w obozie koncentracyjnym w Gusen a matka z Kazikiem i młodszą siostrą Urszulą przebywali w Lubichowie pod Starogardem Gdańskim. Po wojnie mieszkali najpierw w Ogorzelinach niedaleko Chojnic a później w samych Chojnicach. W 1948 urodził się młodszy brat Kazika, Zygmunt. W latach 1947–1951 Kummer uczył się w gimnazjum w Chojnicach, gdzie zdał maturę. W 1951 roku zaczął studia na Polonistyce Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Brał udział w tworzeniu Studenckiego Teatru Satyry „Żółtodziób”. W marcu 1953 r. został aresztowany z powodów politycznych, dowcipy o Stalinie, przez UB, następnie skazany na rok obozu pracy. Budował Pałac Kultury w Warszawie. Po roku więzienia wrócił na studia do Poznania. W czerwcu 1956 r.(Poznański Czerwiec) ,gdy na placu między Uniwersytetem a Komitetem Wojewódzkim zbierali się robotnicy z "Cegielskiego", Kummer zdawał egzamin magisterski. Temat-problematyka współczesnej powieści. Po ukończeniu studiów w 1956 r. współpracował z poznańskimi pismami: „Wyboje” i „Tygodnik Zachodni”. Był przedstawicielem redakcji tych pism w Bydgoszczy. Pisał znakomite, pełne pasji reportaże. W marcu 1959 roku rozpoczął pracę w Polskim Radiu w Bydgoszczy jako redaktor w dziale literackim. Drukował opowiadania, reportaże i felietony w "Odrze", w "Pomorzu", w "Faktach i Myślach", w "Tygodniku Zachodnim", w gazetach codziennych, a zwłaszcza publikował je w radiu.

Zdążył napisać tylko jedną powieść „Klatka” (1961). Jest ona osnuta na kanwie bydgoskich wydarzeń z września 1939 r. To chyba najbardziej niezwykły obraz pierwszych dni września 1939 roku w Bydgoszczy, jaki powstał w naszej literaturze. Bohaterem powieści jest młody człowiek, który przeżywa swoją pierwszą miłość. Niestety, przerywa ją wojna. W pierwszych dniach okupacji chłopak zostaje aresztowany przez Niemców. Ci wpadają na szatański pomysł, aby wykorzystać jeńca propagandowo. Obwożą go po wioskach jako „polskiego bandytę” i pokazują ludziom, zamkniętego w klatce. Powieść została wydana, niestety już po śmierci pisarza, w 1962 roku. W 1972 roku Wydawnictwo Morskie Gdańsk-Bydgoszcz, wydało zbiór opowiadań wraz z "Klatką" pod tytułem "Namiętności".

Kazimierz Kummer zmarł tragicznie w Jastarni 16 VII 1962 roku.

Rodzina

Kazimierz Kummer był żonaty z Jolantą Kummer-Meloch (z domu Małachowska). Miał dwóch synów Macieja i Piotra.

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

    loading...

        Nav saiknes

        Nav norādīti notikumi

        Birkas