Irena Kowalska-Wuttke

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
21.05.1920
Miršanas datums:
24.09.1944
Mūža garums:
24
Dienas kopš dzimšanas:
37954
Gadi kopš dzimšanas:
103
Dienas kopš miršanas:
29062
Gadi kopš miršanas:
79
Kategorijas:
2. Pasaules kara dalībnieks, Nacisma upuris
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Warszawa, Powązki Military Cemetery

Irena Wiktoria Kowalska-Wuttke ps. "Irka" (ur. 21 maja 1920 w Płocku, zm. 24 września 1944 w Warszawie) – podharcmistrzyni, łączniczka, uczestniczka powstania warszawskiego w 3. kompanii "Giewonta" batalionu "Zośka".

Córka Janiny z Benedeków Kowalskiej, absolwentki Instytutu biologiczno-Botanicznego Uniwersytetu Lwowskiego i Henryka Kowalskiego, inżyniera teletechnika, pracownika Ministerstwa Poczt i Telegrafów. Starsza siostra Maryny Kowalskiej, sanitariuszki 3. kompanii Giewonta. Żona Jana Wuttkego.

Uczennica Gimnazjum im. Królowej Jadwigi i harcerka 14. Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerskiej, tzw. Błękitnej Czternastki. Studentka Wydziału Elektrotechnicznego Politechniki Warszawskiej.

II wojna światowa

Kampania wrześniowa

Brała udział w kampanii wrześniowej, była radiotelegrafistką w służbie łączności. Gasiła pożary oraz ratowała zasypanych.

Konspiracja

Podczas okupacji niemieckiej działała w konspiracji. Jako kurier Armii Krajowej jeździła pod koniec 1942 r. do Wilna i Lwowa. Należała do Organizacji Harcerek i współpracowała z Grupami Szturmowymi. Brała udział w akcjach Małego Sabotażu. W 1942 roku aresztowana przez gestapo, spędziła kilka miesięcy na Pawiaku.

W marcu 1944 została komendantką dziewcząt w "nowych Grupach Szturmowych".

Powstanie warszawskie

W powstaniu warszawskim służyła jako łączniczka. Trzeciego sierpnia wraz z grupą instruktorów "Pasieki" przeszła do Śródmieścia. Do batalionu dołączyła dopiero po przebiciu Zośki do Śródmieścia. 5 września 1944 w piwnicy kamienicy przy Hożej 15 poślubiła Jana Wuttke. Ślubu udzielił im ksiądz Józef Warszawski. Wkrótce wraz z mężem znalazła się na Czerniakowie i została przyjęta do kompanii "Rudy" batalionu "Zośka". 23 września w rejonie ul. Wilanowskiej została wzięta do niewoli przez hitlerowców. Rozstrzelali ją dnia następnego – 24 września na Woli (najprawdopodobniej w podziemiach kościoła św. Wojciecha przy ul. Wolskiej). Miała 24 lata. Jej ciała nigdy nie odnaleziono. Symboliczna mogiła znajduje się w kwaterze żołnierzy batalionu "Zośka" na Wojskowych Powązkach w Warszawie. W tym samym grobie pochowano jej siostrę – sanitariuszkę Marię Kowalską ps. "Maryna" (kompania "Giewonta").

Jej mąż, Jan Wuttke ps. "Czarny Jaś", zginął 19 września 1944 przy ul. Wilanowskiej.

 

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

    loading...

        Saiknes

        Saistītās personas vārdsSaitesDzimšanas datumsMiršanas datumsApraksts
        1Jan WuttkeJan WuttkeVīrs11.09.192119.09.1944

        01.09.1939 | Wojska niemieckie napadły o świcie bez wypowiedzenia wojny na Polskę, rozpoczynając kampanię wrześniową a tym samym II wojnę światową

        Kampania wrześniowa (inne stosowane nazwy: kampania polska 1939, wojna polska 1939, wojna obronna Polski 1939) – obrona terytorium Polski przed agresją militarną (bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny) wojsk III Rzeszy (Wehrmacht) i ZSRR (Armia Czerwona); pierwszy etap II wojny światowej. Była to pierwsza kampania II wojny światowej, trwająca od 1 września (zbrojna agresja Niemiec) do 6 października 1939, kiedy z chwilą kapitulacji SGO Polesie pod Kockiem zakończyły się walki regularnych oddziałów Wojska Polskiego z agresorami. Naczelnym Wodzem Wojska Polskiego w kampanii był marszałek Edward Rydz-Śmigły, a szefem sztabu gen. bryg. Wacław Stachiewicz. Od 3 września 1939 wojna koalicyjna Polski, Francji i Wielkiej Brytanii przeciw III Rzeszy.

        Pievieno atmiņas

        01.08.1944 | O 17:00 (Godzina "W") wybuchło powstanie warszawskie

        Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

        Pievieno atmiņas

        24.09.1944 | 55. dzień powstania warszawskiego

        Upadek Czerniakowa

        Pievieno atmiņas

        Birkas