Mirosław Olszówka

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
22.04.1960
Miršanas datums:
30.11.2010
Mūža garums:
50
Dienas kopš dzimšanas:
23390
Gadi kopš dzimšanas:
64
Dienas kopš miršanas:
4907
Gadi kopš miršanas:
13
Kategorijas:
Aktieris, Režisors
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Lublin, cmentarz komunalny Biała

Mirosław "Kiton" Olszówka (ur. 22 kwietnia 1960, zm. 30 listopada 2010) – polski aktor, mim, reżyser, współtwórca Teatru Scena Ruchu, menadżer Voo Voo i Osjan, producent widowisk i koncertów, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Strefa Inne Brzmienia.

W połowie lat 90. ubiegłego wieku jako pierwszy zorganizował imprezy artystyczne na zamku, w spichlerzu i stodole – odrestaurowanych obiektach zamku w Janowcu. Organizował również pierwsze bale, po ponad 200 latach od ostatniego, które się odbywały na janowieckim zamku. Jako pierwszy robił pokazy sztucznych ogni z zamku w Sylwestra (pierwszy bal i pokaz w 2000 roku); jest to już cykliczna impreza, w której uczestniczą mieszkańcy Janowca, oglądając fajerwerki z rynku.

Przez wiele lat organizował znaczące cykliczne wydarzenia artystyczne: „Majówkę Teatralną”, „Sobótkę na Zamku w Janowcu”, „Widowisko Światło i Dźwięk na Zamku w Janowcu”, „Janowieckie Zamkowe Spotkania Kabaretowe”, „Land Art” – największy obraz ziemny w Europie (znajdujący się na „Cyplu” w Janowcu), i przez kilka lat koncerty zespołu Voo Voo.

Zmarł wskutek ciężkiej choroby, nie doczekawszy przeszczepu wątroby.

Kiton Art

W 2004 roku powstał „Kiton Art Mirosław Olszówka”, firma promocyjno-koncertowa zajmująca się kompleksową produkcją widowisk i koncertów w kraju oraz działaniami i wydawnictwami reklamowo-promocyjnymi związanymi również z promocją Janowca nad Wisłą. Poprzez różne działania wspierała władze samorządowe i mieszkańców, wskazując jako jedyną i nadrzędną drogę rozwoju gminy rozwój kompleksowo pojętej turystyki na tym terenie. Dążyła do zacieśnienia współpracy między Janowcem i Kazimierzem Dolnym, w interesie obydwu gmin. Inicjowała powstanie połączeń obu brzegów Wisły poprzez kolejkę linową, rozwój stanic rzecznych i powrót do pływania tradycyjnymi łodziami jako wyjątkowymi atrakcjami turystycznymi na skalę europejską.

Stowarzyszenie Janowiec

Od roku 2002 był prezesem „Stowarzyszenia Janowiec” i jego współzałożycielem. Poprzez różne wydawnictwa przybliżał turystom krajowym i zagranicznym małopolski przełom Wisły:

  • wydawał kalendarz (2004), pocztówki, foldery, płytę CD z info (2005) i album o Janowcu (2006),
  • stworzył własną stronę internetową o Janowcu i okolicach www.janowiec.com (2004),
  • opublikował „KITON 2005” – Kulturalny Informator Turystyczny Okolic Nadwiślańskich, wydawnictwo prasowe i internetowe dla Janowca, Kazimierza Dolnego i Puław,
  • wymyślił „Rycerza z Janowca” (zaprezentowany po raz pierwszy w 2004 roku) – tradycyjny miejscowy ręczny wyrób drożdżowy, który stał się symbolem janowieckich festiwali i imprez artystycznych oraz główną nagrodą „Janowieckich Zamkowych Spotkań Kabaretowych” organizowanych przez „Kiton Art” Mirosława Olszówki od roku 2005.

Festiwal Strefa Inne Brzmienia

Olszówka o Festiwalu:

Myśl, która towarzyszy mi przy powstawaniu tego projektu to - spotkania artystyczne, które oprócz niezwykle ciekawego wielokulturowego procesu twórczego między artystami, jak również Spotkań twórców z publicznością, zostawi trwały ślad w postaci książki z płytą. Zapis CD ze spotkań będzie zarówno świetnym produktem promocyjnym – miast Lublina i Lwowa – jak i zapisem ważnego w kulturze europejskiej wydarzenia artystycznego.

— Mirosław Olszówka

Teatr, film, telewizja

  • 1986 Pierścień i róża – film
  • Kalejdoskop – spektakl
  • Piopoły – spektakl

Inne

  • album Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń – organizacja nagrań
  • album Trebunie-Tutki + Voo Voo-nootki Tischner – manager projektu, idea płyty
  • album Waglewski&Maleńczuk Koledzy – pomysłodawca, manager projektu, idea płyty

 

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

    loading...

        Nav saiknes

        Nav norādīti notikumi

        Birkas