Stefan Cieślak

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
30.08.1920
Miršanas datums:
05.06.2013
Apglabāšanas datums:
11.06.2013
Mūža garums:
92
Dienas kopš dzimšanas:
37862
Gadi kopš dzimšanas:
103
Dienas kopš miršanas:
3981
Gadi kopš miršanas:
10
Kategorijas:
2. Pasaules kara dalībnieks, Fotogrāfs (-e)
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Ščecina, Centrālie kapi

Stefan Cieślak (ur. 30 sierpnia 1920 w Trzebieniu, zm. 5 czerwca 2013 w Szczecinie) – polski fotoreporter, nestor fotografii prasowej w Szczecinie.

Od 15 roku życia interesował się lotami szybowcowymi, a po ukończeniu w 1937 r., szkoły handlowej, jako ochotnik trafił do pułku lotniczego. Po agresji III Rzeszy na Polskę we wrześniu 1939 r., z powodu braków maszynowych próbował ewakuować się do Rumunii, ale uniemożliwiła to agresja ZSRR na Polskę. W konspiracji działał najpierw w ramach ZWZ a następnie AK. Uczestnik akcji dywersyjnych, nasłuchu radiowego, organizował zrzuty broni oraz lądowanie cichociemnych. Następnie w armii gen. Berlinga, otrzymał skierowanie do szkoły lotniczej, którą ukończył w 1947 r., nie uzyskując przydziału do jednostki za wcześniejszą działalność w AK.

Pracę fotoreportera zaczynał w Służbie Polsce oraz jednocześnie w pierwszej polskiej gazecie w Szczecinie – Kurierze Szczecińskim, gdzie pracował w latach 1948-1973. Od połowy lat 70-XX wieku, do emerytury pracował w Głosie Szczecińskim. W swojej pracy był bardzo sumienny, był wszędzie tam gdzie działo się coś ważnego. Podczas pracy fotoreportera fotografował najważniejsze wydarzenia w Szczecinie, dokumentował prace szczecińskich zakładów przemysłowych, stoczni, placówek kulturalnych i oświatowych, wydarzenia kulturalne i polityczne, architekturę miasta. Portretował wybitne i ciekawe osobistości miasta. Sfotografował powojenne życie miasta, jego zdjęcia są bardzo dobrej jakości i stanowią wielką wartość historyczną.

Na kilka lat przed śmiercią przekazał bogaty zbiór zdjęć Książnicy Pomorskiej. Zmarł 5 czerwca 2013 r., został pochowany 11 czerwca na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie (kwatera 41A).

Uhonorowany Krzyżem Ka­walerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, medalem „Gryf Szczeciński”, Medalem 40-lecia Polski Ludowej, wieloma dyplomami, odznaczeniami wojskowymi i resortowymi.

 

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

    loading...

        Nav saiknes

        Nav norādīti notikumi

        Birkas