Stanisław Huskowski

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
07.09.1922
Miršanas datums:
11.07.1944
Mūža garums:
21
Dienas kopš dzimšanas:
37125
Gadi kopš dzimšanas:
101
Dienas kopš miršanas:
29146
Gadi kopš miršanas:
79
Kategorijas:
2. Pasaules kara dalībnieks, Militārpersona, karavīrs, Skauts
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Chlina Dolna (gm. Żarnowiec), parish cemetery (pl)

Stanisław Huskowski ps. Ali (ur. 7 września 1922 w Warszawie, zm. 11 lipca 1944 w Udorzu) – żołnierz Szarych Szeregów, strzelec, dowódca 2. drużyny I plutonu batalionu „Parasol”.

Syn senatora Stanisława Huskowskiego i Wandy z Gorszkich. Brat żołnierza batalionu Zośka, porucznika Armii Krajowej i matematyka Tadeusza Huskowskiego, stryj polityka Stanisława Huskowskiego.

W latach 1930–1935 mieszkał wraz z matką i bratem we Lwowie. Po powrocie do stolicy rozpoczął naukę w Gimnazjum i Liceum im. ks. Józefa Poniatowskiego.

II wojna światowa

Konspiracja

Należał do organizatorów żoliborskiej grupy PET-u. Do swojej grupy wciągnął Bronisława Pietraszewicza i Jerzego Zborowskiego, który po nim objął dowództwo grupy.

Po włączeniu PET-u do Szarych Szeregów, należał do warszawskich Grup Szturmowych, do Hufca Centrum CR-500. Brał udział w akcjach małego sabotażu, m.in. w akcji megafonowej.

Od 1 sierpnia 1943 w szeregach oddziału Agat jako dowódca 2. drużyny I plutonu, który składał się z drużyny CR-500. W mieszkaniu braci Huskowskich na ul. Mickiewicza znajdował się magazyn broni, a także odbywały się odprawy I plutonu batalionu.

Ukończył turnus Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty Agricola, przeszedł trzytygodniowy kurs Wielkiej Dywersji oraz kurs dowódców kompanii. Był oficerem bezpieczeństwa I plutonu.

Akcje

  • akcja Płochocin – wykolejenie niemieckiego pociągu relacji Warszawa-Poznań; był w grupie ataku na nieprzyjaciela i ubezpieczenia
  • akcja likwidacyjna konfidenta gestapo przebranego za żebraka
  • akcja Kutschera – podczas tej akcji pełnił funkcję zastępcy dowódcy, Bronisława Pietraszewicza Lota i wszedł w skład osłony kolegów odskakujących do aut. Według planu miał być wyposażony w stena i zwykły pistolet, lecz w związku z większą liczbą uczestników akcji, broni dla niego zabrakło. Otrzymał granaty, którymi miał obrzucić nieprzyjaciela. Gdy miał włączyć się do akcji i ochronić odskakujących kolegów, zacięła mu się teczka z granatami. Nie wsparł Parasolarzy ani nie zastąpił rannego Lota w dowodzeniu, lecz wycofał się do samochodu.
  • akcja Koppe – zastępca dowódcy akcji Stanisława Leopolda oraz dowódca II grupy uderzeniowej; zginął we wsi Udórz podczas odwrotu po akcji.

Początkowo pochowany w pobliżu miejsca, gdzie został zabity. Po kilku dniach pochowany na cmentarzu w Chlinie.

Odznaczenia

  • Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami – czerwiec 1944 za całokształt służby

 

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

    loading...

        Nav saiknes

        Nav norādīti notikumi

        Birkas