Podczas XVI Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Melbourne reprezentacja Węgier wygrała z ZSRR 4:0 w przerwanym z powodu krwawej bójki między zawodnikami meczu półfinałowym turnieju piłki wodnej. Spotkanie rozegrano 4 tygodnie po stłumieniu przez wojska radzieckie powstania węgierskiego

Nie ma jeszcze zdjęć z wydarzenia. Dodaj zdjęcie!
Data wydarzenia:
06.12.1956
Informacje dodatkowe

"Krew w wodzie" (węg. Melbourne-i vérfürdő, ang. "Blood Bath" of Melbourne) – mecz półfinałowy piłki wodnej pomiędzy drużynami Węgier i ZSRR w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Melbourne w 1956 roku. Jest prawdopodobnie najbardziej znany w historii tej dyscypliny. Mecz odbył się 6 grudnia 1956, został rozegrany tuż po upadku Powstania węgierskiego 1956. Drużyna Węgier zwyciężyła 4-0. Nazwa meczu pochodzi od krwi Ervina Zádora, która zabarwiła wodę po uderzeniu przez rosyjskiego zawodnika. Po tym niesportowym zagraniu publiczność (w większości kibicująca Węgrom) próbowała wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę. Sędzia był zmuszony przerwać mecz przed czasem i uznać zwycięstwo drużyny prowadzącej.

Tło historyczne

Mecz został rozegrany niedługo po stłumieniu Powstania węgierskiego 1956. Reprezentacja Węgier zamieniła komunistyczną wersję flagi swojego państwa na jej rewolucyjny odpowiednik (z wyciętym godłem zawierającym czerwoną gwiazdę). Rosjanie chcieli podkreślić swoją dominację nad całością wschodniej części Europy. Motywacją Węgrów było odpłacenie się za krwawe stłumienie powstania przez sowieckie wojska.

Po meczu

Ekipa Węgier w meczu finałowym pokonała Jugosławię. Wielu zawodników w świetle niedawnych zajść w Budapeszcie zdecydowało się nie wracać do ojczyzny.

Do tego wydarzenia historycznego nawiązują dwa filmy. Węgierski dramat historyczny Szabadság, szerelem (pl. 1956 Wolność i Miłość) oraz film dokumentalny wyprodukowany przez Quentina Tarantino i Lucy Liu zatytułowany (ang.) Freedom's Fury.