Tadeusz Sumiński

Добавить Фото!
Дата рождения:
01.04.1924
Дата смерти:
24.02.2009
Продолжительность жизни:
84
Дней с рождения:
36594
Годы с рождения:
100
Дни после смерти:
5585
Годы после смерти:
15
Категории:
Младший унтер-офицер, Участник Второй мировой войны, Участник боев независимости, Фотограф, Экономист
Национальность:
 поляк
Кладбище:
Указать кладбище

Tadeusz Stanisław Sumiński „Leszczyc” (ur. 1 kwietnia 1924 w Badurkach, zm. 24 lutego 2009 w Warszawie) – polski fotografik, ekonomista, uczestnik powstania warszawskiego, żołnierz 2 drużyny III plutonu „Felek” Kompanii Rudy batalionu Zośka.

Syn Ludomira, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, odznaczonego Krzyżem Walecznych i Zofii z Tarnowskich. Uczeń Państwowego Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego w Płocku, harcerz 89. Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej. Do 1941 roku mieszkał wraz z matką w rodzinnym majątku, skąd został wysiedlony przez Niemców. Trafił najpierw na Kielecczyznę, a następnie, dzięki rodzinie Tyczyńskich, do Warszawy. Od jesieni 1943 roku należał do batalionu Zośka. Brał udział w akcji Par. II (baza leśna).

W powstaniu warszawskim walczył w szeregach harcerskiego batalionu Zośka. Należał do ośmioosobowej grupy (m.in. Jerzy Gawin, Irena Kołodziejska, Andrzej Samsonowicz) odciętej od batalionu podczas walk w obronie cmentarzy wolskich, która przeszła przez tereny zajęte przez Niemców i znalazła się w Kampinosie, a po dwóch tygodniach dołączyła − kanałami z Żoliborza − do baonu, przebywającego na Starówce[2]. W nocy z 31 sierpnia na 1 września brał udział w przebiciu się części oddziału przez Ogród Saski i ul. Królewską do Śródmieścia. Następnie walczył na Czerniakowie, gdzie 23 września dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał w Stalagu XIA w Altengrabow koło Magdeburga.

W roku 1946 zdał maturę w V Miejskim Liceum dla Dorosłych. Z wykształcenia ekonomista, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Aresztowany w pierwszej połowie stycznia 1949 r. przez funkcjonariuszy UB, przez pół roku przetrzymywany był w więzieniu mokotowskim za "próbę obalenia ustroju siłą" (chodziło o przynależność do Armii Krajowej). Przebywał w jednej celi z Gracjanem Frógiem. Wyszedł bez wyroku.

Był członkiem honorowym Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego prace wielokrotnie gościły na wystawach fotograficznych w Polsce (m.in. Anatomia krajobrazu, 1985). Pracował także jako fotoreporter, lecz znany był przede wszystkim jako fotografik krajobrazu. W 1994 wystąpił w filmie Krzysztofa Langa Powstanie Warszawskie 1944, opowiadając o swoich przeżyciach wojennych.

Publikacje

  • In the Bieszczady Mountains (autor: Roman Izbicki, fotografie: Tadeusz Sumiński)
  • Pamiętniki żołnierzy Baonu Zośka (edytor)

 

Источник: wikipedia.org

Нет привязок к месту

    loading...

        Взаимоотношения не установлены

        01.08.1944 | O 17:00 (Godzina "W") wybuchło powstanie warszawskie

        Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

        Добавь комментарии

        Бирки